متن سخنرانی جلالتمآب پروفیسور محمد همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه و مشاور ارشد مقام عالی ریاست جمهوری در امور زیربناء، در رابطه به امضای تفاهمنامۀ کمک بلاعوض بانک انکشاف آسیائی در قسمت تمویل پروژه انکشاف منابع آبی ولسوالی ارغنداب - ۳ میزان ۱۳۹۸

Anonymous (not verified)
چهارشنبه ۱۳۹۸/۷/۳ - ۱۳:۴۱

بسم الله الرحمن الرحیم

محترم وزیر صاحب زراعت، آبیاری و مالداری، محترم وزیر صاحب احیاء و انکشاف دهات، محترم سرپرست وزارت انرژی و آب، معینان صاحبان محترم؛ جناب محترمه دانیت والتن، رئیس محیط زیست، منابع آبی و سکتور زراعت بخش آسیای میانه و غربی در بانک انکشاف آسیائی،مهمانان گرانقدر،همکاران گرامی و اعضای محترم رسانه ها؛

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته،

اولتر از همه، تشریف آوری همۀ شما را در این  برنامه خیرمقدم گفته، از شرکای انکشافی افغانستان بخصوص مسؤولین و نماینده های بانک انکشاف آسیایی عمیقاً ابراز سپاس می نمایم که با حمایت خاص ایشان توانستیم یک گام اساسی را در جهت رشد و انکشاف اقتصادی و اجتماعی کشور برداریم.

حضار گرامی؛

تأمین منابع آبی پایدار، قابل اعتماد و مدیریت بهتر آن شرط اساسی انکشاف زراعت کشور ما محسوب می گردد که بدون آن نمی توانیم به تحقق دیدگاه های انکشافی در جهت رشد اجتماعی و رفاه مردم عزیز خود نایل آییم.

 متاسفانه در برخی نقاط کشور منابع آبی کمیاب و فصلی است که تداوم این وضعیت تاثیر سوء بر زراعت مناطق کمتر انکشاف یافته دارد. عدم موجودیت منابع یکپارچه و مدیریت مناسب آن به خصوص آبیاری مورد نیاز یک مانع بزرگ فرا راه  بخش زراعت می باشد. ما امیدوار هستیم که از طریق مدیریت یک پارچۀ منابع آبی و تخصیص منابع در این بخش مشکلات افغانستان را تا حد لازم مرفوع سازیم.

عقد موافقتنامۀ کمک بلاعوضپروژه انکشاف منابع آبی ولسوالی ارغنداببا بانک انکشاف آسیائییکی از این اقدامات حکومت است که غرض انکشاف مؤثر و حمایت سکتور زراعت و آبیاری عملی می گردد.

ارزش مجموعی این پروژه مبلغ سه صد و چهل و هشت اعشاریه هفتاد و هشت(348.78)میلیون دالر امریکائی می باشد که از طریق صندوق اختصاصی بانک انکشاف آسیائی تمویل گردیده و در بخش های زراعت، منابع طبیعی و انکشاف دهات به مصرف خواهد رسید.

این پروژه توسط وزارت مالیه به پیش برده شده و توسط وزارتخانه های انرژی و آب، زراعت، آبیاری و مالداری و انکشاف دهات تطبیق می گردد، که مدت تطبیق آن مدت 15 سال را در بر خواهد گرفت.

با تطبیق این پروژه ظرفیت بند دهلۀ ولایت کندهار از 228 میلیون متر مکعب به 782 میلیون متر مکعب افزایش یافته،  زمین های زراعتی همجوار را از لحاظ آبیاری تأمین و باعث افزایش ظرفیت در مدیریت و استفاده از منابع آبی ما خواهد گردید.

علاوتاً افزایش ظرفیت ذخیره سازی این بند امکان تولید برق آبی را که توسط سکتور خصوصی انجام خواهد شد و همچنین تأمین آب اضافی شهری و صنعتی به شهر کندهار و اطراف آن با کمک سایر شرکای عمرانی فراهم می کند.

همچناناین پروژه با افزایش اعمار کانال ها و ساختارها، برعلاوۀ معرفی سیستم های نظارت و کنترول امکان دسترسی به آب مورد نیاز باشنده گان ولایت کندهار را فراهم نموده و قابلیت آبیاری زمین های زراعتی را در این ولایت افزایش می دهد.

دوستان گرامی؛

دیگر وقت گرانبهای شما را نمی گیرم، در اخیر یکبار دیگر  از کمک های انکشافی بانک انکشاف آسیائی که نقش فعال را در رشد و تقویت زیربناء های کشور داشته، صمیمانه اظهار سپاس و قدردانی می نمایم.

از توجه تان سپاس؛

 

اعلامیه هاهمه اعلامیه ها

پنجشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۱۴ - ۱۰:۲۲
Background image
شنبه ۱۴۰۲/۷/۲۲ - ۱۵:۲۷
Background image

اطلاعیه ریاست عمومی گمرکات به شرکت های تجارتی و فابریکات صنعتی

بر بنیاد حکم رهبری امارت اسلامی افغانستان تمام شرکت ها مکلف اند تا اموال تجارتی خویش در گمرکات توسط نماینده رسمی طی مراحل نمایند. همچنان بر اساس همین حکم یک نفر میتواند که نماینده سه . . .

دوشنبه ۱۴۰۲/۷/۱۷ - ۸:۴۲
Background image

اطلاعیه شرکت دولتی نفت و گاز افغانستان در رابطه به شارت لیست متقاضیان ۱۳۳ بست

شرکت دولتی نفت و گاز افغانستان مربوط وزارت مالیه، قبلاً به تعداد (۱۳۳) بست های مختلف خویش را جهت جذب و استخدام افراد مسلکی و مجرب از طریق