سخنرانی معاون اداری ریاست الوزراء عبدالسلام حنفی در نشست حمایوی از پیشه‌وران و دکانداران

admin_mof
یکشنبه ۱۴۰۱/۷/۳ - ۱۴:۸

نحمده ونصلی علی رسوله الکریم اما بعد:  فاعوذ بالله من الشیطان الرجیم:  وَالَّذينَ جاهَدوا فينا لَنَهدِيَنَّهُم سُبُلَنا.( سورت  العنكبو: آیت، ۶۹)

حضار محترم، اعضای کابینه، استادان، دکانداران و پیشه واران، ژورنالیستان محترم و هموطننان عزیز السلام علیکم ورحمة الله وبرکاة!

امروز جای نهایت خوشی است که وزارت محترم مالیه به مناسبت کاهش مالیه برفروش اصناف و دکانداران که قبلاً ۱.۵ بود، فعلاً بر اثر سعیه و تلاش همه جانبه مسولین و کارکنان وزارت محترم مالیه و مخصوصاً به سعیه وتلاش وزیر صاحب مالیه و منظوری رهبری مقام محترم امارت اسلامی افغانستان مالیه بر فروش اسناف از  ۱.۵ کاهش یافته به ۰.۵ یعنې نیم فیصد. این بی نهایت جای خوشحالی و خوش خبری برای همی پیشه وران و دکانداران است. امید وار هستم که همچنان استاد محترم فرمودند. اثر مثبت ازین به نرخ باید ثابت شود. پیشه وران و دکانداران محترم این کاهش مالیه را باید سعیه نماید. باید در فروش مواد در نظر بیګیرند. تا اینکه ملت مظلوم و رنجیدهء ما اثرات این کاهش را احساس نماید. به یاد ما است که یک سال قبل ما در گمرکات مطلقاً مالیه را معاف کردیم برای تاجران محترم خود برای یک ماه . اما ما هیچ نوع در فروش مواد نفتی و دیگر اشیاء هیچ نوع تغییرات نه اوردیم.  باید این چنین نشود. و هر ګام مثبت که از طرف حکومت برای پیشه واران و دکانداران محترم در نظر ګرفته میشود و یا برای تاجران در نظر ګرفته میشود. باید انها هم این اثرات مثبت را به دیګران در نظر بګیرد. هموطنان عزیز مالیه دهی همچنان که استاد محترم قبلاً همه جانبه تشریح نمودند بخاطر این است که  تا ماو شما بتوانیم به حیث یک ملت به پای خود استاده شویم . قبلاً همه معاشات و مصارف حکومت را ۷۰٪ و یا بیشتر ازین را نیروهای خارجی پرداخت میکرد و صرف ۳۰٪  از عواید داخلی صورت می گرفت برای  فعلاً پرداخت همه معاشات ماو شما بیشتر از هشت صد هزار  ( ۸۰۰۰۰۰) مامور و استاد به سطح مملکت داریم . پرداخت همه معاشات صد در صد از بودجه داخلی ما و شما می باشد.

هر افغانی که از ملت افغانستان به حیث مالیه جمع آوری میشوند او برای صرف صحت اطفال افغانستان به کار برده میشوند، بخاطر تعلیم اولاد افغانستان،  بخاطر تامین حقوق استاد و کارمندان حکومت به مصرف میرسد.

ما به کسی اجازه نمی دهیم که یک افغانی ملت افغانستان را دزدی و یا اختلاس  و یا به جا حیف میل کند،  اکر حکومت افغانستان خبر نشود اگر دستګاه های حکومتی خبر شود از الف تا یا بدون استثنا  چه در رده بالا است و یا متوسط ویا پاین یک افغانی که مال ملت افغانستان است و به بیت المال تعلق دارد به جا  کسی دوزدی کند و یا رشوت بگیرد و یا اختلاس کند به پنجه قانون سپرده میشود طبق قانون اسلام مجازات میشوند.

مثل سابق نیست کسانکی به رده بالای حکومت است حقوق ملت افغانستان را بگیرد به جیب های خود بزند  زمین ها مردم را غصب  کند.

در ادارات دولتی و محاکم دوسیه ها آماده موجود است تقریبن ۶۰ میلیارد افغانی اختلاس کرده حقوق و بیت المال را به جیب های خود زده، امروز در کشورهای اروپایی صدا بلند میکند، ملت افغانستان این حق را دارد که سوال کند.

 در اینده هر افغانی که به وزارت مالیه شما مالیه پرداخت می کنید به خیر و صلاح ملت افغانستان می باشد به مصارف ضروری ملت افغانستان به مصرف میرسد، ما صد در صد به شفافیت معتقید هستیم هر فرد حق دارد اگر در جای به شکل غیر قانونی به شکل نا روا مصرف شود  او را به دسته های حکومتی اطلاع دهیم. ما به ریفورم معتقیدم هستیم در هرجای، ما نمی گویم که ما گل گلزار ساختیم، اما کارهای که صورت گرفته واقعا قابل تقدیر است. هر افغانی که مالیه گرفته می شود باید به منافع عامه بخاطر تامین زندگی بهتر ملت افغانستان باید به مصرف برسد.

مالیه که از شما گرفته می شود شما در جریان هستید  که بشتر از شش هزار سوال گرها را از بازار و گوچه جمع آوری شده، بخاطر تامین غذای و کفالت آنها در حدود پنج میلیون جوانان ما در این بیست سال معتاد شدن این پنهان از شما نیست در زیر بازار و کوچه پارک مشاهده میکند از هر کدام انها سوال کنی اکثر شان تحصیل کرده است این جای تاسف است بخاطر تامین غذا لباس و تداوی آنها به مصرف میرسد.

ما و شما به حیث یک ملت این مسئولیت را داریم که به حیث یک عضوی مثبت  از جامعه خود آنها را بسازیم. در قدم اول زندگی آنها باید تامین از کوچه بازار جمع آوری شوند تامردم عامه هم از شر  آنها در امان باشد آنها مجبور می شوند  که درخانه و یا در دوکان  کسی داخل شوند   . باید آنها جمع آوری و تداوی گردد  برای شان کار یابی صورت شود . مالیه که از شما گرفته میشود به همین را مصرف می شود.

امسال برای معارف ما بیشتر از ۲۰ هزار بست اضافی را در نظر ګرفتیم، من شخصأ در شهر کابل در دو سه مدرسه بزرګ دیدن نمودم ، واقعأ استادان کم بود، من به وزارت معارف یادآوری کردم که به هر شکل که می شود برای ایشان استادان استخدام کند، اطفال ما و شما باید به شکل درست تعلیم حاصل کند. مالیه که از شما ګرفته می شود برای تعمین حقوق استادان معارف، پوهنتون ها، صحت، بخش امنیتی و مسایل مهم دیګر ملت افغانستان به مصرف میرسد. من این اقدام نیک وزارت مالیه را خیلی مهم دانسته و از ایشان تشکری میکنم که مالیه بر فروش را از ۱.۵ به ۰،۵ کاهش داد، که ان شاءالله اثرات آن بالای دکانداران خیلی مثبت خواهد بود ضمن این جریمه های قبلی آنها نیز برایشان معاف ګردیده است.

ما امیدوار هستیم که دکانداران، اصناف و فروشندګان محترم این اثر مثبت را در نظر بګیرند، تا در آینده هم ګام های نیک دیګر به راه انداخته شود. ان شاءالله امارت اسلامي افغانستان په ریفورم، شفافیت و به مصرف همه مالیات که از ملت افغانستان جمع آوری میشود، به شکل اساسی خود به مصرف برسد، که ما به این اصل پایند هستیم. و یک مثال دیګر این است که در بودیجه امسال ۱۳.۵ میلیارد افغانی را برای کفالت و حقوق یتیم ها، بیوه ها و شهدای که در مقابل نیروی های امارت اسلامی کشته شده اند در نظر ګرفته شده است. ما در این بخش تبعیض نه کردیم، همه یتیم های ملت افغانستان می باشد، چی یتیم های شهدای امارت اسلامی باشد و یا یتیم های کسان در مقابل امارت اسلامی جنګېده باشد. آنها حق دارد که کفالت شان درست صورت ګرفته، تعلیم و صحت شان تضمین شود. برای هر یتیم و بیوه حقوق جداګانه تعین شده است که ماهانه برای شان پرداخت میشود.

ما برای شما اطمینان میدهیم هر افغانی که از شما گرفته میشود به جاهای ضروری به مصرف میرسد. در امارت اسلامی به سطح حکومت امر شده است که هیچ ارگان دولتی حق ندارد که چیزهای تزینی و غیر ضروری را خریداری کند.

هر یک افغانی ملت افغانستان که به نحوه مالیه گرفته میشود به جاهای ضروری به مصرف میرسد. ما در بودجه امسال ۷ میلیارد افغانی برای پروژه کانال قوش تیپه در نظر گرفتیم، اگر خدا خواسته بود و ما وشما بتوانیم مثل قوش تیپه چندین پروژه را به اکمال برسانیم ان شاءالله رنج و ضرورت های ملت افغانستان ختم میشود. ما امیدوار هستیم که کانال قوش تیپه در زمان که ما درنظر گرفتیم از آن هم در مدت کمتر به اکمال برسد. برای فعلا تقریبآ ۴۵ کیلو متر کار آن به اتمام رسیده است، ان شاءالله اگر این پروژه تکمیل شود، از نگاه مواد ارتزاقی و خوراکی ملت افغانستان خودکفا میشود و دیگر ما هیچ ضرورت نداریم که مواد خوراکی را از دیگر کشورها وارد کنیم، بلکه ما وشما به یک کشور صادر کننده مبدل میشویم.

همچنان ما در بخش تآمین آب هم بحث داریم که در کابل از جاهای که تآمین آب میکردیم خشک شده است و در حال حاضر چه قسم میتوانیم که در قدم اول شهر کابل را سیرآب کنیم و بعد به سطح کشور یک پالیسی ستراتیژیک آب را در نظر بگیریم، که آب اشامیدنی افغانستان باید در قدم اول رفع گردد.

و همچنان ما کوشش میکنیم همین مالیات که شما می پردازید به بودجه ملی افزوده شده و از طریق بودجه ملی این پروژها به پیش ببریم. من به شما اطمینان میدهم که ما و شما به حیث یک ملت غیور و سربلند بدون هیچ همکاری کشورهای بیرونی ضرورت های ملت خود را رفع کرده می توانیم. اما بعضی کوتاهی که وجود دارد ما شب وروز در تلاش هستیم که ان شاءالله آن را هم از بین برده و هم مشکلات افغانستان رفع می شود و ما وشما به حیث یک ملت به پای خود استاد می شویم وهم نیازمندی های خود ما و شما مرفوع میسازیم.